Na19
Na19-1
Na19-2

? روزگار غیبت، روزگاری پر از محنت و رنج برای پیروان امام زمان(عج) است. به دلیل فقدان امام در بین ما، مسائل و مشکلاتی در جامعه اتفاق می‌افتد و حتی گاهی اوقات یاران امام زمان(عج) شماتت می شوند. بدخواهان و کج اندیشان، ایشان را مسخره می‌کنند که اگر امامی داشتید در بین شما حاضر بود.

Sa2-14-1
Sa2-14

? شبهه به معنای مشابهت و پوشیدگی است؛ به‌گونه‌ای که دو چیز در اثر شبهه از هم تشخیص داده نمی‌‌شوند؛ مانند کسانی که تصور می‌کردند حضرت عیسی(ع) را بر دار زده‌‌اند.
شبهه، تقاطع خطرناکی است که انسان ناآگاه را به کام گمراهی می‌کشاند و دشمن برای ضربه زدن از همین راه بیش‌ترین استفاده را می‌کند و با القای آن چون موریانه آرام و بی‌صدا، پایه‌های اعتقادی افراد را سست می‌کند و گزاره‌‌های به ظاهر دینی را جایگزین معانی حقیقی آن می‌نماید.
وظیفه مهم عالمان و آگاهان آن است که به محض مواجهه با شبهات، مهر سکوت از لب بشکنند و حقیقت را دقیق و هنرمندانه برای مردم بازگو کنند؛ چرا که با طلای بدلی می‌توان دخترکی را فریب داد اما زرگر کارکشته به محض مشاهده، تقلّبی بودن آن را تشخیص می‌دهد.
برای کسانی که هنوز توان تشخیص کامل را ندارند، بهترین راه مواجهه با شبهه، پرهیز از انجام فعل است. کسی که نمی‌‌داند مالی که در دست اوست حلال است یا حرام، عاقلانه آن است که در آن تصرّف نکند؛ چرا که اگر حتی احتمال ضعیفی بدهد که ممکن است آلوده به حرام شود چون خطر پیش رو بزرگ است، باید مراقب باشد. علمای علم کلام در این باره می‌گویند هرچند احتمال خطر کم است اما چون محتمل آن - که گمراهی است- است با زیان بسیار همراه خواهد بود، عقلاً باید راه اجتناب را در پیش گرفت

? برشی از کتاب سبک زندگی مهدوی / استاد حاج شیخ علیرضا حدائق / جلد دوم - صفحه 69

 

Sa2-13

? تکیه بر مال حرام مصداق کامل بی‌اعتمادی به خدا است. کسی که گمان کند اگر از حرام کسب مال نکند امور معیشتش اداره نمی‌‌شود، در واقع رزّاقیت خدا را زیر سؤال برده و گویا در مورد تأمین معاش خود نسبت عجز به خدا می‌دهد. این‌گونه افراد خیال می‌کنند از راه حرام زودتر به رفاه خواهند رسید اما نمی‌دانند این اندیشه مانند کسی است که بی‌‌احتیاط و با سرعت زیاد رانندگی می‌کند تا زودتر به مقصد برسد اما باعث بروز سانحه‌‌ای می‌شود که جان خود و دیگران را به خطر می‌اندازد.

? برشی از کتاب سبک زندگی مهدوی / استاد حاج شیخ علیرضا حدائق / جلد دوم - صفحه 67

Na15

یکی از عواملی که در جلب محبت امام زمان(عج) مؤثر است نامگذاری فرزندان به نام ایشان و سایر اهل بیت(ع) است. در واقع ما با این نامگذاری، ارادت قلبی خود را به آستان اهل بیت(ع) اثبات می کنیم که خود ایجاد محبت می کند.

-

می گوید: خدا ما را فراموش کرده.
خیر! ما خدا را فراموش کرده‌ایم. قطعاً اگر به وظایف بندگی خود، عمل کنیم، خدا هم به شایسته‌ترین وجه به وظایف خدایی‌اش عمل می‌کند.
دوست نزدیک‌تر از من به من است
وین عجب‌تر که من از وی دورم
چه کنم با که توان گفت که دوست
در کنارِ من و، من مهجورم
امام جواد(ع) می‌فرماید: کَیفَ یَضیع مَنِ الله کافِلُه: چگونه ضایع می شود کسی که خدا او را کفالت می‌کند؟

---

همان طور که عده ای در بازار خرید و فروش کالا ضرر می­کنند و گروه دیگری سود می برند، در بازار کلان دنيا که بازار عمل است نیز همین اتفاق می افتد.
می­بينی شخصی هشتاد سال زندگی کرده و آخرتی آميخته با سعادت را برای خودش رقم زده و دیگری در اين مدت، آخرتش را تباه کرده است.
امام هادی(ع) می فرمایند: «الدُّنْيَا سُوقٌ رَبِحَ فِيهَا قَوْمٌ وَ خَسِرَ آخَرُون‏»

Na14

یکی دیگر از راه‌های ایجاد ارتباط عاطفی با حضرت بقیةالله‌الاعظم(عج)، تمسک و توسل به ادعیه و زیارات مهدوی است. انس با ادعیه مثل دعای عهد، زیارت آل یاسین، دعای فرج، دعا برای سلامتی حضرت، ذکر صلوات با عبارت «وَ عَجِّل فرجهم»، انس و الفت ما را با امام زمان(عج) زیاد می کند.
از عوامل جلب محبت امام زمان(عج) زیارت امام حسین(ع) و گریه برای سیدالشهدا(ع) است که ما را قطعاً مشمول محبت و لطف الهی و وجود مقدس امام زمان(عج) خواهد کرد.

 

Na13

? صدقه دادن برای سلامتی امام زمان(عج) یک عبادت مضاعف است؛ چرا که گویا دو عبادت در یک عمل واحد جمع شده است. عزیزترین فرد عالم امام عصر(عج) است و ما نسبت به ایشان مسئولیت داریم. همان‌طور که برای خود صدقه می‌دهیم بسیار به جاست که بخشی از صدقاتمان را به نیت سلامتی امام زمان(عج) بپردازیم.

? برشی از کتاب نسیم انتظار / استاد حاج شیخ علیرضا حدائق / صفحه 63

طراحی و پشتیبانی توسط گروه نرم افزاری رسانه